NAJLEPSZY PORTAL O POBIEROWIE!
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • baner-310-150
  • baner310-150

Są miejsca w naszym kraju, które wzbudzają zachwyt. Takim miejscem jest niewątpliwie jezioro turkusowe w Wapienicy. Będąc w Pobierowie warto zobaczyć ten cud natury, który pokazuje jak wiele przyroda ma nam ludziom do zaoferowania i jak piękny jest otaczający świat. Jezioro znajduje się w małej wsi na wyspie Wolin, która znajduje się około 40 kilometrów od Pobierowa. Jednak dla tego niezapomnianego widoku, jest to odległość, którą warto pokonać.

Jezioro, zwane inaczej szmaragdowym, przyciąga co roku wiele tysięcy turystów spragnionych niesamowitych widoków i doświadczenia prawdziwego piękna. Kolor jeziora jest rzeczywiście wyjątkowy. Niesamowita, głęboka, turkusowa barwa powstaje na skutek odbijania się padających na taflę jeziora promieni słonecznych. Ponieważ woda zwiera białe wapno oraz inne związki, w których jest wapno, co daje to efekt tak pięknej barwy powierzchni jeziora. Fachowo nazywamy to zjawiskiem krasowym.  Wapno znajdujące się w jeziorze to pozostałość po odkrywkowej kopalni kredy, która działała na tym terenie jeszcze w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym, gdzie dno jeziora leży poniżej poziomu morza, co nazywamy zjawiskiem kryptodepresji. Jest to bardzo rzadko spotykana właściwość zbiorników wodnych.

Cała okolica jeziora to różnego rodzaju wzniesienia. Porośnięte są one gęstym lasem oraz roślinnością jaka występuje w sferze śródziemnomorskiej. Dlatego spacer po okolicy to prawdziwa przyjemność. Na jednym Lubińsko- Wapnickich z wzniesień stworzono punkt widokowy. Stojąc można podziwiać nie tylko jezioro ale również przepiękną panoramę wsi Wapnica oraz Lubin. Widoki zapierają dech w piersiach. To idealne miejsce na rodzinny piknik i chwilę odpoczynku w ciszy w otoczeniu pięknej przyrody. Warto dodać, że niedaleko jeziora rośnie dąb, którego wiek szacuje się na czterysta lat, uznany jest on za pomnik przyrody. Cały teren jest dobrze zagospodarowany i jest to jedna z nie wielu okazji tak bliskiego obcowania z przyrodą.

Opinie o ośrodku

Brak opinii

dodaj opinię


Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Zobacz TV Pobierowo