NAJLEPSZY PORTAL O POBIEROWIE!
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • baner-310-150
  • baner310-150

Z miejscowości Pobierowo do Pustkowa dojedziesz autem w zaledwie kilka minut, co warto uczynić choćby ze względów krajoznawczych. Właśnie tu, w odległości zaledwie 100 metrów od Bałtyku stoi krzyż, który już na pierwszy rzut oka wydaje się znajomy. Dowiedz się, dlaczego warto go odwiedzić.

Daje nadzieję nad morzem

Stając przed Bałtyckim Krzyżem Nadziei, zapewne mówisz sobie: hej, przecież ja już to widziałem! Jeżeli wspiąłeś się na Giewont lub znasz tę jedną z najpopularniejszych gór polskich Tatr z fotografii, zagadka rozwiązana. Nadmorski krzyż jest bowiem niemalże dokładną kopią tego, który stoi na szczycie królującym nad panoramą Zakopanego.

Dlaczego akurat w Pustkowie, z jakiej racji tuż przy plaży? Wspomnijmy wizytę papieską Jana Pawła II w Szczecinie, w 1987 roku. To wtedy Ojciec Święty wypowiedział słynne słowa „Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie”. To zdanie wzięli sobie do serca przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Rozważano kilka miejsc na postawienie krzyża, ale wygrała lokalizacja w Pustkowie.

Konstrukcja została zaprezentowana w 2007 roku. Krzyż mierzy 19 metrów, więc jest nawet wyższa od pierwowzoru, jest także cięższy, ważąc aż 4,5 tony. To zdecydowanie największa atrakcja niewielkiego, ale urokliwego deptaku w Pustkowie, który prowadzi wprost na piękną, bałtycką plażę. Gdy przychodzi zima i spada ruch turystyczny, mieszkańcy ustawiają w cieniu krzyża okolicznościową, ozdobioną iluminacjami szopkę bożonarodzeniową. Warto ją zobaczyć na własne oczy!

Niedaleko możesz zobaczyć także replikę okrętu Statek EXPO z 2000 roku, który reprezentował wówczas Województwo Zachodniopomorskie. Już od 2009 roku koło Bałtyckiego Krzyża Nadziei startuje pielgrzymka motocyklistów pod hasłem „Od krzyża do krzyża”. Celem jest Zakopane, a na trasie znajdują się tak ważne dla polskiego kościoła miejsca jak Licheń czy Jasna Góra.

Bałtycki Krzyż Nadziei to jeden z obowiązkowych punktów wizyty w Pustkowie – dowód na siłę oddolnych inicjatyw i możliwość pomysłowego zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli udajesz się na wakacje do Pobierowa, nie zapomnij wybrać się do nieodległego Pustkowa i odpocząć w pięknej, zielonej, spokojnej okolicy. Przekonaj się, czy replika krzyża ze szczytu Giewontu faktycznie przypomina pierwowzór!

Opinie o ośrodku

Brak opinii

dodaj opinię


Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Zobacz TV Pobierowo