NAJLEPSZY PORTAL O POBIEROWIE!
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • baner310-150
  • baner-310-150

Województwo Zachodniopomorskie jest świetnym miejscem na spędzenie wakacyjnego urlopu, również ze względów krajoznawczych. W Gostyniu (gmina Świerzno) warto odwiedzić między innymi zabytkowy pałac.

Gostyński pałac lokalną atrakcją turystyczną

O samej miejscowości dowiadujemy się dzięki zapiskom z początku XV wieku. Już wtedy znajdował się tu pałac, a także park. W przeciwieństwie do wielu innych majątków w tych okolicach ten nie zmienił właścicieli od średniowiecza aż do końca II wojny światowej! Przez całe wieki obszarem zarządzała rodzina von Brockhüsenów. Już w XVIII powstał tu folwark, we wsi hodowano wiele zwierząt.

Na miejscu dawnego, średniowiecznego zamku pod koniec XIX wieku wzniesiono pałac, który możemy podziwiać do dzisiaj. Jego powierzchnia to aż 1150 m2. Styl? Nawet bez dogłębnej znajomości architektury szybko zauważamy, że jest niezwykle eklektyczny, łącząc różne rozwiązania. Charakterystyczne elementy budynku to: kopertowy dach, taras, oranżeria, pięcioboczny wykusz oraz ganek z ryzalitem i tympanonem szlacheckiej rodziny. Na dwóch kondygnacjach jeszcze kilkadziesiąt lat temu żyło się w blasku setek lat tradycji von Brockhüsenów.

Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, a następnie wcielony w struktury PGR. Na szczęście zdecydowano się przeprowadzić remont, a od lat 60. przeznaczono obiekt do roli szkoły. Dziś pięknie wygląda na tle malowniczego otoczenia, między innymi ponad 2-hektarowego parku w stylu francuskim, pamiętającego jeszcze XVIII wiek. O każdej porze roku obiekt prezentuje się wręcz modelowo, zachęcając do spaceru po okolicy i wykonania pamiątkowych fotografii.

Ponieważ wieś jest położona około 4 kilometrów od linii brzegowej Bałtyku, do Gostynia przyjeżdża wielu turystów. Oprócz omawianego pałacu warto odwiedzić także zabytkowy kościół. Entuzjaści futbolu mogą przekonać się, na jakim poziomie utrzymują grę piłkarze Bałtyku Gostyń, nie ma też problemu z nadaniem przesyłki w lokalnym oddziale pocztowym. Pamiętaj, że polskie wybrzeże to nie tylko plaże, ale i ciekawe ślady historii!

Adres

Pałac von Brockhusenów (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy)

Gostyń 5

72-405 Świerzno

Lokalizacja pałacu

Opinie o ośrodku

Brak opinii

dodaj opinię


Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Zobacz TV Pobierowo