NAJLEPSZY PORTAL O POBIEROWIE!
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • NawaraPARK
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • baner310-150
  • baner-310-150

Historia kolei wąskotorowej rozpoczęła się 1 lipca 1896 r. To właśnie wtedy po raz pierwszy pokonana została trasa z Gryfic do Niechorza. Od tego czasu minęło już 120 lat, a kolej wąskotorowa mimo zmian ustrojowych i kolejnych rządów wciąż cieszy nas tak, jak w roku 1896. Nie zawsze było jednak tak pięknie…

No właśnie, a jak to było od początku z kolejką wąskotorową?

Wiemy już, że kolej powstała w roku 1896 i wciąż funkcjonuje. Pierwotnie poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm, co znacznie usprawniło transport pomiędzy Gryficami i Niechorzem. Każdy znawca lokalnej historii z pewnością zgodzi się z tym, że wąskotorówka miała niebagatelny wpływ na rozwój całego Pomorza. 11 maja 1995 r. kolej znalazła swoje miejsce w rejestrze zabytków. Zważywszy na fakt, że w latach powojennych to samochody zaczęły wieść prym wśród środków transportu, wąskotorówka zaczęła być nieopłacalnym interesem. Stopniowo ulegała zniszczeniu a wpis do rejestru miał uchronić ją przed zupełną dewastacją przez okolicznych wandali.

29 maja 2002 roku nastąpił prawdziwy przełom. Władze gminy Rewal przejęły na własność kolej a ta znów wróciła na tory, unikając przy tym sprzedaży do zagranicznych, a dokładniej kenijskich, przedsiębiorców. 26 grudnia 2014 r. to kolejna ważna data - wtedy po raz pierwszy od czasów PKP i pierwszy raz w XXI wieku Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyrusza w trasę zimą.

W piątek, 30 września wąskotorówka wyjechała w trasę po raz ostatni w tym roku. Statystyki nie pozostawiają sceptykom złudzeń - tak wielu pasażerów jeszcze nigdy, w ciągu jednego sezonu, nie przejechało wąskotorowej trasy. 158 844 - dokładnie tyle osób w rok jubileuszu zachwyciło się wspaniałymi widokami, które można oglądać z pokładu tego wyjątkowego środka lokomocji zyskującego dziś popularność nie tylko w Polsce.

Dzień jubileuszu wąskotorówki świętowali zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i włodarze miasta. Nie zabrakło też całej załogi kolei wąskotorowej, dzięki której atrakcja w dalszym ciągu może cieszyć turystów. Najważniejsi goście wspólnie przemierzyli słynną trasę. Z pewnością nie zabrakło wśród nich wspominek dotyczących jej historii. Czy przyszły rok będzie równie owocny? Czas pokaże. Zainteresowanie koleją wśród turystów wciąż wykazuje wzrostowe tendencje. Możemy być pewni, że wąskotorówka pozostanie w polskich rękach - przynajmniej przez najbliższe dekady.

Więcej informacji o kolejce wąskotorowej znajdziecie w dziale Atrakcje w okolicach miejscowości Pobierowa

Opinie o ośrodku

Brak opinii

dodaj opinię


Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Zobacz TV Pobierowo