NAJLEPSZY PORTAL O POBIEROWIE!
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • Morska Fala
  • baner310-150
  • baner-310-150

Nad polskim morzem nie brakuje miejsc atrakcyjnych ze względu na ofertę turystyczną czy szczególne walory historyczne i kulturalne. Warto jednak pamiętać również o naturalnej, wyjątkowej przyrodzie, która nad Bałtykiem jest w wybranych obszarach specjalnie chroniona. Jako przykład może posłużyć malowniczy rezerwat o charakterze faunistycznym – „Jezioro Liwia Łuża”.

Chrońmy i podziwiajmy naszą przyrodę

Omawiany rezerwat przyrody znajduje się na terenie gminy Rewal, w powiecie gryfickim, czyli województwie zachodniopomorskim, niecały kilometr od bałtyckiego brzegu. To wystarczająca odległość, żeby działała tu morska cofka. Wokół rezerwatu jeziora znajdują się Niechorze, Pogorzelica oraz Skalno.

Jezioro Liwia Łuża znajduje się w programie Natura 2000, a jako rezerwat funkcjonuje już od 1959 roku. Chroni się tu siedliska zwierząt i przede wszystkim oryginalny, wyjątkowy ekosystem płytkiego, lagunowego jeziora. Ponieważ z jednej strony oddziaływanie Bałtyku jest bardzo silne, a przez lata w tym miejscu osiadło wiele gatunków ptaków i nie tylko, jezioro Liwia Łuża musi być chronione.

Uwagę przykuwają rośliny tworzące swoiste wysepki na wodnej tafli – to szuwary i olsy. Wśród ptaków warto wymienić łabędzia niemego, perkoza dwuczubowego, rybitwę zwyczajną, błotniaka stawowego, żurawia, gęgawę, mewę srebrzystą, srokosza, krwawodzioba, wąsatkę, świstuna, krakwę, gęś białoczelną czy rożeńca zwyczajnego.

Miejsce zdecydowanie zasługuje na coś więcej niż tylko wzmianka w atlasach przyrody. Rezerwat przyrody Jezioro Liwia Łuża możesz poznać bardzo dobrze, jeśli wybierzesz się na spacer ponad 9-kilometrowym Szlakiem Liwiej Łuży. Jego okrężna trasa biegnie z i do Niechorza. Stąd już łatwo o włączenie się na trasę czerwonego Szlaku Nadmorskiego E-9 im. Czesława Piskorskiego, który zaczyna się w Świnoujściu, a kończy w Żarnowcu. W pobliżu rezerwatu znajduje się 45-metrowa Latarnia Morska Niechorze wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. Jeżeli spędzasz urlop nad morzem, wybierz się w rejony, które warto uwiecznić na fotografiach i poznać poprzez spacer lub inne formy zdrowej rekreacji, takie jak właśnie jezioro Liwia Łuża.

Opinie o ośrodku

Brak opinii

dodaj opinię


Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Zobacz TV Pobierowo